Dnia 28 lipca, pod Wysoką Bramą w Lidzbarku Warmińskim, odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Kultury Myśliwskiej. Wydarzenie to obfitować będzie w różnorodne atrakcje – od występów artystycznych, poprzez stoiska z rękodzielniczymi dziełami, aż po smakowite potrawy.

Tradycja organizowania Festiwalu Kultury Myśliwskiej w Lidzbarku Warmińskim sięga 2008 roku. Od samego początku, celem imprezy było ukazanie wszystkich aspektów kultury myśliwskiej – począwszy od tradycji, przez muzykę, a skończywszy na kulinariach. Bogactwo dziedzictwa kulturowego myśliwych, z którego wywodzi się wiele polskich zwyczajów, jest niezwykle wartościowe i zasługuje na przypomnienie. Brać myśliwska oraz leśnicy są stale zaangażowani w organizację festiwalu. W pracach organizacyjnych biorą udział także lokalne koła łowieckie oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie. Nadleśnictwa są partnerami festiwalu i prezentują swoje stoiska promocyjne, organizują konkursy dla widzów i zabawy dla dzieci.

Całe wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Po liturgii, poczty sztandarowe przemaszerowały na deptak, gdzie odbywała się główna część uroczystości. Na festiwalu nie zabrakło oczywiście zespołów prezentujących muzykę myśliwską oraz tradycyjnego myśliwskiego bigosu.

Jacek Wiśniowski, Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, podkreśla, że festiwal to nie tylko kulinaria i występy artystyczne, ale również spotkanie ludzi z pasją do ekologii i przyrody. Jest to także okazja do poznania łowiectwa z szerszej perspektywy, które zwykle kojarzone jest głownie z myślistwem. Burmistrz podziękował wszystkim uczestnikom, którzy mimo deszczowej aury, postanowili spędzić ten dzień na festiwalu.