Przeszłość nie była łaskawa dla miasta Bartoszyce, jednak pozostawiła po sobie kilka ciekawych relikwii dawnych czasów. Spędzając wakacje w województwie warmińsko-mazurskim warto tam zajrzeć i obowiązkowo zwiedzić kilka punktów na mapie miasta. Jeśli pragniesz zaczerpnąć trochę historii w akompaniamencie pięknego otoczenia, to Bartoszyce mogą okazać się naprawdę dobrym wyborem. 

Zielony Park Elżbiety — pamiątka miłości

Park powstał w 1903 roku, jako pamiątka po zmarłej żonie Heinricha von Gottberga. Te prawie 3 akry zielonych terenów w błyskawicznym tempie stały się kolebką życia towarzyskiego lokalnej społeczności. Charakterystyczną cechą parku jest nietypowy stawik w kształcie serca, ale były tam także obiekty sportowe, rozbudowane ścieżki spacerowe, a także leśna kawiarenka. Niestety pierwotnie wyznaczone alejki w większości już pozanikały. Park dzisiaj wygląda już zupełnie inaczej, ale wciąż jest on dumą mieszkańców.

Kamienne Baby — najstarszy zabytek w Bartoszycach 

Dwie kamienne postacie to najstarszy zabytek w Bartoszycach, a nawet jeden z najbardziej odległych w Polsce. Mieszkańcy mówią o nich „Bartki”. Te niepozorne posągi mają na liczniku około tysiąca lat i przedstawiają baby kamienne. Nikt do końca nie zna historii ich powstania. Badania jednak wykazały, że może być to posąg o pogańskich korzeniach. Nie jesteśmy natomiast w stanie stwierdzić, czy jest to pomnik upamiętniający, czy też popis kreatywności i wyobraźni tamtejszej ludności. 

Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej 

Ten zbudowany w 1332 roku kościół to jeden z najdawniejszych budynków wiary, które zachowały się do dziś. W międzyczasie był wielokrotnie rozbudowywany i przerabiany, jednak główny gmach pozostał bez zmian. Podczas II Wojny Światowej został poważnie uszkodzony, jednak udało się go uratować i odwzorować uszkodzone elementy na podstawie dokumentacji historycznej. Po wojnie w kościele osiedli katolicy i tak już pozostało do dziś. 

Brama Lidzbarska — pozostałości po murze obronnym 

W mieście Bartoszyce zachowały się fragmenty muru obronnego sprzed ponad 500 lat. Brama Lidzbarska powstała w 1468 roku i jest jednym z nielicznych zachowanych elementów tego typu. Po 1881 roku pomieszczenia w niej zaaranżowano na więzienie. Była wielokrotnie przerabiana, przez co nieco utraciła swój historyczny urok i dziś już średnio przypomina bramę z XV wieku. 

Stare miasto i spichlerze — serce Bartoszyc 

Zarówno stary rynek, jak i uliczki, które od niego odchodzą, są pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. Kamienice, wokół rynku liczą sobie po nawet 100-200 lat. Zachowały się również spichlerze, które postawiono około XVIII wieku. Bartoszyce znane były między innymi z handlu zbożami, a spichlerze budowane były nawet na murach obronnych. Dziś wszystkie, które przetrwały, zaaranżowane zostały na różnego rodzaje lokale użytkowe.