Jak co roku, gmina Bartoszyce wraz z Centrum Kultury Bartoszyce organizuje święto dziękczynne, na którym świętuje się zakończenie żniw. W tym roku dożynki odbyły się 21 sierpnia w Belzedach W ramach wydarzenia odbyły się liczne koncerty lokalnych grup oraz takich osobistości jak Michał Wiśniewski i Zenon Martyniuk. Pojawiło się również wiele innych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Jak wyglądało tegoroczne Święto Plonów?

Na samym początku odbyło się uroczyste rozpoczęcie — przeszedł korowód z wieńcami i odprawiono mszę świętą. Potem został jeszcze odczytany list od premiera RP oraz nastąpiły oficjalne powitania rolników i gości. Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniej wypleciony wieniec dożynkowy i kulinarny konkurs „Smak Barcji”. Dodatkowo wręczono nagrody za konkury – „Czysta i estetyczna gmina Bartoszyce” i  „Najpiękniejsze stoisko gastronomiczne”.

W kategorii najpiękniejszego wieńca pierwsze miejsce zdobyło Sołectwo Krawczyki. Zaraz za nim na podium stanęły kolejno Sołectwo Osiek i Belzedy. Natomiast Sołectwa — Sokolica i Łabędnik zdobyły wyróżnienia. Po przyznaniu nagród rozpoczęła się prezentacja lokalnych artystów — stoiska były ozdobione plonami, kolorowymi roślinami i ich dziełami. Nie mogło oczywiście zabraknąć kulinarnych specjałów Pań z Koła Gospodyń Wiejskich. 

Jakie atrakcje czekały na gości podczas dożynek w gminie Bartoszyce? 

Organizatorzy przygotowali naprawdę wiele atrakcji. Dzieci mogły poszaleć na dmuchanych zamkach i wziąć udział w festiwalu kolorów. Dodatkowo przygotowano pokaz sprzętu służb mundurowych, a także paradę motocykli. Około godziny 16:00 rozpoczął się turniej między sołecki, w którym rywalizowano w wielu rozgrywkach sportowych. Przez cały dzień można było skorzystać ze specjalnie przygotowanej strefy dla najmłodszych oraz licznych stoisk — kulinarnych i nie tylko.

Największe wrażenie na mieszkańcach zdecydowanie zrobiły tegoroczne zasoby artystyczne. Wystąpiło kilka lokalnych zespołów, takich jak Plaster, Capitan Folk i Yugine. Jednak koncerty otworzył dobrze wszystkim znany Michał Wiśniewski we własnej osobie. Nie zabrakło też wrażeń na sam koniec. Ostatni koncert tego dnia został zagrany przez Zenona Martyniuka.