Osiedle w Bartoszycach, nazywane przez mieszkańców Działkami, planowało pochwalić się nową ścieżką biegnącą od ulicy Nowowiejskiego do ulicy Zamkowej. Prace budowlane przerwało jednak niepokojące odkrycie. Prawie 50-centymetrowy pocisk znalazł się na łyżce koparki. Natychmiast wezwano na pomoc policję.

Pocisk zablokował ruch na kilka godzin

Do niepokojącego odkrycia doszło wczoraj w godzinach popołudniowych. Operator koparki w skupieniu wykonywał swoją pracę, kopiąc grunt pod budowę ścieżki. W pewnym momencie mężczyzna zauważył dziwny przedmiot przebijający spod nabranej na łyżkę ziemi. Po chwili operator zorientował się, że oto nabrał na koparkę ziemię z pociskiem pochodzącym prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej.

Mężczyzna przytomnie zaparkował koparkę pod drzewem, by nikt nie przechodził w pobliżu niebezpiecznego ładunku. Następnie wezwał na pomoc policję, a funkcjonariusze po zabezpieczeniu miejsca ze znaleziskiem, wezwali saperów.

W oczekiwaniu na odpowiednie służby droga była zablokowana. Nie wiadomo było, czy pocisk jest niewybuchem i jak duże zagrożenie stanowi dla okolicznych ludzi. W tej chwili w Bartoszycach znów jest bezpiecznie.

Niebezpieczne pozostałości po wojnie

Prace budowlane w Polsce bardzo często kończą się znalezieniem niebezpiecznej amunicji. Nie tak dawno pisaliśmy o tysiącach pocisków z II Wojny Światowej odnalezionych w mazowieckim sadzie. Na pozostałości po uzbrojeniu z minionej wojny natykają się najczęściej zwykli ludzie, chcący zrobić remont na terenie posiadłości. Do niebezpiecznych odkryć dochodzi również podczas remontów dróg, jak to miało miejsce w Bartoszycach.

Polska w latach 1939-1945 była jednym wielkim polem bitwy, czego skutki obserwujemy do dzisiaj. Policjanci ostrzegają, by znalezionych niewybuchów nie zabierać ze sobą do domu. Mimo że minęło już wiele lat, pociski nadal są tak samo niebezpieczne. Sytuację pogarsza ich zły stan spowodowany upływem czasu.

Jeśli trafisz na wybuchową pamiątkę z czasów wojny lub zauważysz amunicję, oznacz miejsce i zadzwoń po policję. Następnie oddal się w bezpiecznym kierunku.