To już druga edycja Pikniku Strażackiego w Bartoszycach. Dewiza przyświecająca tegorocznemu wydarzeniu to „Bezpieczny powrót do szkoły”. Pogoda może i nie była tego dnia idealna, ale wciąż była to świetna zabawa połączona z cenną wiedzą i edukacją. Ochotnicza Straż Pożarna z Bartoszyc i okolic, a także stowarzyszenie historyczne ROSENTHAL dostarczyli mieszkańcom masy różnych atrakcji. 

Eksperymenty, akcje ratunkowe, edukacja i dobra zabawa

Strażacy przygotowali dla mieszkańców, w szczególności tych najmłodszych, naprawdę sporo atrakcji. Odbyły się pokazy strażackie — kontrolowane akcje ratownicze i strażnice (zapłonęła nawet specjalnie przygotowana do tego kuchnia). Można było również przejść szybki kurs pierwszej pomocy oraz nauczyć się używania gaśnicy. OSP udostępniło również strażnicę do zwiedzania. Ciekawym wyzwaniem był tor przeszkód, który przygotowali strażacy. 

Oczywiście nie zabrakło też atrakcji typowo rozrywkowych. Ci najmłodsi mogli wyszaleć się w kolorowej pianie i skakać po dmuchanych zamkach ile dusza zapragnie. Całą imprezę trwała loteria fantowa, w której można było wygrać słodką przekąskę, jak na przykład wata cukrowa albo lody. Główne nagrody to przejażdżka zabytkowym samochodem po Bartoszycach, a także jednodniowa metamorfoza w strażaka. Zwycięzca tej ostatniej nagrody spędzi cały dzień w remizie strażackiej dotrzymując kroku prawdziwym strażakom w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. 

Wrażenie zrobił również pokaz akcji ratunkowej, podczas której strażacy pokazywali jak uwolnić osobę z zakleszczonego samochodu. Natomiast w pokazie gaśniczym użyli prowizorycznego modelu kuchni (z prawdziwą kuchenką). Pokazali czym może skutkować nietrzymanie się zaleceń podczas gaszenia palącego się oleju. Wytłumaczyli też ja ważne jest zamykanie drzwi od sypialni podczas snu. Okazuje się, że tak nieistotny na pierwszy rzut oka aspekt może uratować nam życie. W razie pożaru zamknięte drzwi znacznie opóźnią przedostanie się ognia do pomieszczenia.