W środę, 11 sierpnia 2021 roku, doszło do wypadku w Bartoszycach. Samochód osobowy marki citroen C1 potrącił około godziny 14:00 pieszego. Do wypadku doszło na ul. Kętrzyńskiej. Ucierpiał pieszy, który aktualnie jest hospitalizowany. Na miejscu pojawiły się dwa zastępy straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego. Ruch na ul. Kętrzyńskiej został zatrzymany na 30 minut, utworzyły się ogromne korki.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, pieszy 58-latek wtargnął nagle na drogę, wpadając na maskę i szybę przednią samochodu. Po czym spadł na jezdnię. Citroenem kierowała 18-latka, która była trzeźwa. Natomiast mężczyzna miał we krwi 1,5 promila alkoholu. Od razu trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami. Na miejscu szybko też pojawiła się policja, która dokonała oględzin miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze przesłuchali świadków oraz zabezpieczyli samochód na parkingu. Sprawa jest dalej w toku i czeka na finalne potwierdzenie przebiegu zdarzenia.

Warto przypomnieć, jak alkohol działa na organizm. Przy stężeniu:

  • do 0,7 promila – pojawiają się zaburzenia sprawności ruchowej, błędna ocena możliwości. Dlatego człowiek wykazuje nadmierną pobudliwość i osłabienie refleksu, co może nieść za sobą fatalne skutki w nagłych sytuacjach na drodze;
  • do 2 promili – tutaj pojawiają się już zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Dlatego człowiek nie odczuwa tak mocno bólu lecz jednocześnie spada jego sprawność intelektualna. Pogłębia się opóźnienie czasu reakcji i drażliwość. Często dochodzi do zwiększenia agresywności zachowania, wzrostu ciśnienia krwi oraz szybszej akcji serca. Ponadto w takim stanie osoba pod wpływem alkoholu nie jest w stanie poprawnie ocenić sytuacji i w porę zareagować. Stwarza zagrożenie w ruchu drogowym, nie tylko dla siebie ale też dla innych członków ruchu drogowego.