Policjanci z Bartoszyc wykazali się niezwykłą czujnością i ujęli pijanego kierowcę. 14 sierpnia 2021 roku dostrzegli samochód, który nie trzymał się toru jazdy i podejrzanie się poruszał. Zatrzymali oni kierowcę, po czym okazało się, że 70-latek maił 1,3 promila w wydychanym powietrzu.

To właśnie styl jazdy skłonił policjantów z prewencji bartoszyckiej do skontrolowania auta. Sposób jazdy chevroleta wskazywał, że kierowca może by pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Policjanci skontrolowali podejrzany pojazd. Jego kierowca miał ponad 1,3 promile alkoholu! 70-latek utrzymywał, że kilka godzin wcześniej wypił tylko jedno piwo. Mężczyzna odpowie za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym oraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Sprawę rozpatrzy sąd. Za przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Sprawcy zatrzymano prawo jazdy. Dodatkowo prawie pewne jest, że kierującego pojazdem czeka zakaz prowadzenia pojazdów nie krótszy niż 3 lata i możliwe, że dodatkowe świadczenie pieniężne na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej i Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Wysokość grzywny przewidziana jest w kwocie nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.

Jak widać, morał z tej historii jest jasny – lepiej nie jeździć po alkoholu, bo skutki mogą być bardzo dotkliwe. Piłeś – nie jedź!

Dlatego już nawet niewielka ilość alkoholu wpływa niekorzystnie na świadomość człowieka. Obniża zakres postrzegania, rozprasza oraz wydłuża czas reakcji, co jest kluczowe podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze.

Kodeks karny wyróżnia dwa główne pojęcia związane ze stanem nietrzeźwości:

  • stan nietrzeźwości – gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekroczy 0,25 mg
  • stan wskazujący na spożycie alkoholu – gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg (wówczas jest to wykroczenie).