Czasy cyfryzacji stanowią niesłychane udogodnienie dla złodziei, którzy bez wychodzenia z domu mogą okraść osobę z dowolnego miasta w Polsce. Przyzwyczajeni do robienia zakupów i opłacania rachunków w internecie, tracimy czujność. A złodzieje korzystają. Niestety, ofiarą internetowego oszustwa padła również mieszkanka Bartoszyc, która chciała sprzedać buty.

Fałszywe linki atakują

Mieszkanka Bartoszyc chciała sprzedać buty na popularnym serwisie. Wszystko szło dobrze do momentu, aż do kobiety odezwała się potencjalna klientka. Kupująca wysłała kobiecie link, po którego kliknięciu  miała otrzymać na konto pieniądze za buty. Po wejściu w link okazało się, że sprzedająca musi podać swój numer karty i PIN, co też zrobiła.

Mieszkanka Bartoszyc nie wiedziała, że link to w rzeczywistości wirus. Za jego pomocą fałszywa kupująca widziała wszystko, co kobieta robiła na ekranie telefonu. Stąd w kilka sekund zyskała dostęp do konta bankowego sprzedającej. Tym sposobem mieszkanka Bartoszyc straciła ponad 1000 zł.

Ofiary takiego działania znajdują się w całej Polsce, a policjanci codziennie otrzymują nowe zgłoszenia. Fałszywe linki wysyłane SMS-em to prawdziwa inwazja. Najgorsze jest to, że złodzieje mają setki scenariuszy, na które bardzo łatwo się nabrać.

Czego NIE robić przy internetowych transakcjach?

Nieważne, czy kupujesz, czy sprzedajesz: musisz zachować ostrożność. Przede wszystkim pamiętaj, że żaden portal sprzedażowy nie wysyła linków do realizowania płatności przez SMS. Jeśli kiedykolwiek dostaniesz wiadomość z banku lub PGE, czy od operatora sieci komórkowej z linkiem: nigdy w ten link nie wchodź. Nieważne, co jest napisane w wiadomości: to fałszerstwo.

Drugą kwestią jest podawanie danych takich jak numer karty, PIN do niej i tym podobne. Sprzedający, czy kupujący nie potrzebuje tych danych, by zrealizować transakcję. Jeśli rozmówca zaczyna kręcić i wysyła Ci link do potwierdzenia danych, zakończ rozmowę.

Złodzieje pojawiają się na bezpiecznych stronach typu Allegro czy OLX. Obchodzą zabezpieczenia w taki sposób, że link z wirusem wysyłają przez SMS. W związku z tym pamiętaj, że żaden sklep i żadna instytucja nie będzie Ci wysyłała SMS-ów z prośbą o potwierdzenie zakupu!