Od dzisiaj obowiązują darmowe testy na Covid-19 – w aptekach. Hasło brzmi zachęcająco, zwłaszcza że w dobie piątej fali liczba wykonujących testy znacznie wzrosła. Okazuje się jednak, że bezpłatne testy nie są tak oczywistą sprawą i nie wszędzie będzie można je wykonać. Śledztwo redaktorów Gazety Olsztyńskiej wykazało, że w Bartoszycach praktycznie żadna apteka nie podjęła się tego zadania.

Bezpłatne testy antygenowe — o co chodzi?

Możliwość wykonania bezpłatnego testu antygenowego na Covid-19 wchodzi w życie 27 stycznia. Oznacza to, że po darmowy test na Covid-19 będziemy mogli zgłosić się do pobliskiej apteki. Ministerstwo Zdrowia liczy, że w ten sposób uda się zwiększyć dostępność testów, co przyczyni się do lepszego diagnozowania koronawirusa i zastosowania odpowiednich środków ochronnych.

To oczywiście teoria, gdyż obecność bezpłatnych testów jest dobrą wolą aptek. Zdecydowana większość obiektów nie zrealizuje tego pomysłu.

Dlaczego apteki nie udostępnią darmowych testów na Covid?

Przyczyn tej opieszałości jest mnóstwo. Przede wszystkim właściciele aptek martwią się o finanse. Wciąż nie wiadomo, kto zapłaci za testy, skoro dla konsumentów będą darmowe. Nikt dodatkowych kosztów nie chce ponosić. A to jeszcze nie koniec trudności.

Wykonywanie testów na Covid-19 wymaga przeszkolonego personelu. Szkolenie można zrobić online i jest ono bezpłatne dla farmaceutów. Potrzeba jednak chęci i czasu. Pracownicy z pewnością nie zechcą wykonywać dodatkowych obowiązków za darmo.

Trzecim problemem jest brak odpowiednich pomieszczeń. Apteki muszą przestrzegać określonych standardów związanym z bezpieczeństwem przybywających. Małe lokalne placówki apteczne nie zawsze mają odpowiednie warunki.

Czy wobec tych wszystkich utrudnień wykonanie bezpłatnego testu w aptece będzie w ogóle możliwe? Z pewnością wybrane punkty podejmą się tego zadania, by przyciągnąć klientów. Największe prawdopodobieństwo świadczenia bezpłatnych testów występuje w aptekach, które obecnie oferują szczepienia.