W obecnych czasach mnóstwo osób narzeka na problemy z kręgosłupem. Dużo mówi się o ciężkich plecakach uczniów, o chorobach autoimmunologicznych, a także indywidualnych predyspozycjach. Tymczasem w wielu przypadkach za bóle kręgosłupa odpowiada brak ruchu. Nie bez powodu bóle kręgosłupa dokuczają osobom wykonującym pracę siedzącą.

Człowiek potrzebuje aktywności fizycznej

Być może zdarzyło Wam się odwiedzić lekarza z powodu uciążliwego rwania w kręgosłupie. Lekarz pierwszego kontaktu najczęściej przepisuje w takiej sytuacji leki przeciwbólowe, a czasami dodatkowo zachęca do podjęcia aktywności fizycznej. Jeśli bowiem wykluczymy choroby kręgosłupa, uporczywy ból może być wynikiem zastania się mięśni. Co ciekawe, ta przyczyna bólu występuje u ludzi w każdym wieku. Niekiedy zwłaszcza ludziom starszym ciężko jest się zebrać do regularnych spacerów, które mogą okazać się niezwykle cenne dla zdrowia. Warto się do nich przekonać, ponieważ z czasem ból stanie się mniejszy, a samopoczucie ulegnie poprawie. Z kolei osoby młodsze mogą dać z siebie więcej i zająć się regularną gimnastyką. Wzorem innych ssaków powinniśmy aktywnie spędzać czas, by w ten sposób dbać o sprawność swojego ciała. Aktywność fizyczna jest niezbędna i co do tego są zgodni wszyscy lekarze na przestrzeni wieków.

Dźwiganie zakupów nie zastąpi ćwiczeń

Dorośli Polacy są bardzo zapracowani, nikt temu nie zaprzeczy. Warto jednak zaznaczyć, że praca, dźwiganie zakupów, czy wyczerpujące sprzątanie w domu, nie zastąpią ćwiczeń fizycznych. Wszystko przez to, że podczas wymienionych wcześniej czynności nie angażujemy mięśni, które od czasu do czasu będą powodowały ból. Dlatego tak ważne jest, by minimum trzy razy w tygodniu porządnie poćwiczyć, kładąc nacisk na ćwiczenia angażujące mięśnie kręgosłupa i szyi. Dzięki temu zadbamy nie tylko o kręgosłup, ale również pozbędziemy się dokuczliwego bólu głowy, pojawiającego się w wyniku nawarstwienia się napięć. Ćwiczenia można również zamienić na pływanie, równie skuteczne, a przy okazji mniej wymagające.