Pod koniec sierpnia w Kinkajmach zorganizowano coroczne Święto Plonów, będące flagowym wydarzeniem w gminie Bartoszyce. To lokalna odmiana dożynek, jednak trzeba przyznać, że na tle innych gmin Bartoszyce wypadają naprawdę barwnie i imponująco. Wszystko przez to, że dożynki w Bartoszycach stały się dla mieszkańców motywacją w tworzeniu przepięknego rękodzieła.

Dożynki łączą pokolenia

Dawniej dożynki były świętem organizowanym na koniec zbiorów. Lokalne społeczności dziękowały za udane plony i świętowały z okazji zakończenia najbardziej pracowitego sezonu na roli. Współcześnie dożynki to efekt kultywowania tradycji, ponieważ wierzenia ludzi uległy zmianie. Krótko mówiąc, czasy się zmieniły, natomiast dzięki dożynkom ludzie mogą poznać barwne elementy własnego kulturowego dziedzictwa. Wójt Andrzej Dycha idealnie opisał dożynki jako wydarzenie, które łączy pokolenia. Tego typu wydarzenia co roku przyciągają setki zainteresowanych, a mieszkańcy gmin chętnie biorą udział w przygotowaniach do dożynkowych uroczystości i zabaw.

Barwne Święto Plonów w Bartoszycach

Mieszkańcy gminy Bartoszyce 27 sierpnia zebrali się, by wspólnie obchodzić Święto Plonów. Lokalne dożynki były uroczyste i kolorowe już od samego rozpoczęcia, gdy w Kinkajmach pojawił się korowód złożony z rozśpiewanych zespołów ludowych, ludzi niosących sztandary, przedstawicieli władz gminy i oczywiście mieszkańców okolicznych miejscowości. Najwięcej uwagi przyciągały osoby niosące dożynkowe wieńce, z których później wyłoniono ten najpiękniejszy. Wybór musiał być naprawdę trudny, gdyż z daleka było widać, że twórcy włożyli w swoje wieńce mnóstwo pracy i zaangażowania. Miłośnicy rękodzieła mieli tego dnia prawdziwą ucztę! Imprezę zakończono współczesnym akcentem, a mianowicie występami znanych zespołów i artystów. Wydarzenie przyciągnęło wielu zainteresowanych jak każdego roku!