Policjanci z Bartoszyc prowadzą śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa. W gminie Górowo Iławeckie, sąsiadującej z Bartoszycami, mężczyzna zaatakował siekierą swojego znajomego. Poszkodowany przeżył, ale odniósł ciężkie obrażenia głowy. Podejrzany o zabójstwo trafił do więzienia na trzy miesiące. Wkrótce usłyszy wyrok.

Zaskakujący atak w spokojnej miejscowości

Policjanci nie ujawnili szczegółów zdarzenia, do którego doszło w gminie Górowo Iławeckie. W jednym z domów doszło do ataku. Agresywny mężczyzna rzucił się na swojego znajomego z pięściami, a następnie sięgnął po siekierę. Poszkodowany otrzymał niebezpieczny cios w głowę, przez co doszło do złamania kości czaszki. Mężczyznę przewieziono do szpitala i dzięki szybkiej reakcji ratowników medycznych, uratowano mu życie. Policjanci szybko dotarli do podejrzanego, który decyzją prokuratora został osadzony w areszcie na najbliższe trzy miesiące. W tym czasie policjanci zakończą śledztwo, a sąd zdecyduje o wyroku.

Ile lat więzienia grozi za usiłowanie zabójstwa?

Zgodnie z polskim prawem osoba, która dopuściła się usiłowania zabójstwa, powinna spędzić w więzieniu nie mniej niż 8 lat. Sąd może zadecydować o wyższym wymiarze kary, sięgającym 25 lat lub nawet dożywocia. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie. Nie bez znaczenia pozostaje skala ataku. Ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej lub atak ze skutkiem śmiertelnym oznacza wyższy wymiar kary. Przepisy te reguluje art.148, par. 1 kodeksu karnego.

Do ataków z użyciem siekiery dochodzi coraz częściej. Ostatnio o podobnym przypadku pisano tutaj: https://etomaszow.pl/mieszkaniec-tomaszowa-lubelskiego-zaatakowal-policjanta-siekiera/.