Dzień Nauczyciela to popularne święto, które stanowi świetną okazję do twórczej przerwy w zajęciach. Uczniowie przygotowują ciekawe występy i drobne upominki dla swoich wychowawców. W gminie Bartoszyce nauczyciele mogli również liczyć na specjalne wyróżnienia i nagrody wręczone przez burmistrza Piotra Petrykowskiego.

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej

O tym, jak ważna jest edukacja, nikomu nie trzeba przypominać. Z istotności edukacji zdawano sobie sprawę już wiele wieków temu, a 14 października 1773 roku, na polecenie Stanisława II Augusta Poniatowskiego utworzono Komisję Edukacji Narodowej. Jak można się domyślić, Dzień Edukacji Narodowej (potocznie Dzień Nauczyciela) upamiętnia wydarzenie z 1773 roku. Co ciekawe, święto edukacji zaczęto uroczyście obchodzić w Polsce dopiero w 1957 roku. Wtedy to Dzień Nauczyciela obchodzono 20 listopada. W 1972 roku datę obchodów zmieniono na 14 października. Co ciekawe, Dzień Nauczyciela świętują także inne państwa. To znakomita okazja, by wyróżnić zasłużonych pracowników oświaty i docenić zaangażowanie nauczycieli w rozwój młodego pokolenia.

Jak obchodzono Dzień Nauczyciela w Bartoszycach?

Dzień Edukacji Narodowej jest obchodzony w szkołach w całej Polsce. Święto najhuczniej obchodzą szkoły podstawowe, natomiast w szkołach średnich jest to wydarzenie raczej symboliczne. W szkołach podstawowych w gminie Bartoszyce zadbano o to, by nauczyciele i pozostali członkowie personelu czuli się docenieni. Na obchodach pojawił się sam burmistrz Bartoszyc. Piotr Petrykowski wręczył wielu nauczycielom i dyrektorom Nagrody Wójta Gminy Bartoszyce. Przygotowano również atrakcje dla dzieci, ponieważ Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich związanych z życiem szkolnym.