Ćwiczenia policyjne, symulujące różne sytuacje kryzysowe, są nieocenionym narzędziem do doskonalenia umiejętności i procedur interwencyjnych. Właśnie z takim podejściem przeprowadzono ostatnie ćwiczenia, których scenariusz zakładał próbę dokonania rabunkowego napadu na placówkę pocztową – za sprawą dobrze przygotowanego planu udawało się odszukać, obezwładnić i aresztować uzbrojonych przestępców.

Podczas zdarzeń, które miały miejsce w środę 22 listopada, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach otrzymał zgłoszenie o próbie napadu na Pocztę Polską na ulicy 11 Listopada przez dwóch mężczyzn uzbrojonych w broń palną. Po nieudanej próbie obrabowania poczty, mężczyźni uciekli, oddając strzały.

Mimo że od początku było jasne, iż to tylko ćwiczenia, wszelkie decyzje i czyny podejmowane przez funkcjonariuszy były autentyczne i profesjonalne. Na miejsce natychmiastowo skierowano dwie patrole.

Policjanci zostali ostrzeżeni o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności, ze względu na to, że napastnicy byli uzbrojeni. Rozpoczęli poszukiwania, które utrudniali statyści – również funkcjonariusze, którzy nie ułatwiali zadania swoim młodszym kolegom.

Ukrywając się skutecznie i przemieszczając, sprawiali, że schwytanie ich było trudne. Podczas prób zatrzymania stawiali opór, co wymagało użycia siły, technik obezwładniających oraz kajdanek. Mimo to, misja została wykonana pomyślnie – przestępcy zostali zatrzymani, a co najważniejsze, nikt nie doznał obrażeń.