W dniu 3 grudnia, w niedzielne popołudnie, tuż przed godziną 17:00, patrol drogówki z Bartoszyc przeprowadził rutynową kontrolę drogową. Na trasie Bartoszyce – Bezledy udało im się zatrzymać do kontroli kobietę prowadzącą samochód marki Ford. Po przeprowadzeniu badań na obecność alkoholu w organizmie, wynik przekroczył dozwolony limit, wykazując aż 1,3 promila alkoholu we krwi 47-letniej mieszkanki Gminy Bartoszyce.

Konsekwencją tej niewłaściwej decyzji stało się natychmiastowe odebranie prawo jazdy. Czeka ją również odpowiedzialność karna, co jest standardową procedurą w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Kodeks karny w Polsce nakłada surowe sankcje na osoby, które decydują się na takie działanie.

Podmioty, które są przyłapane na prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości, mogą spodziewać się różnych form kar. Może to być ograniczenie wolności, grzywna lub nawet pozbawienie wolności do trzech lat. Dodatkowym obciążeniem jest konieczność wpłacenia kwoty nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Osoba taka musi także zrezygnować z kierowania pojazdami co najmniej przez okres trzech lat.

Apelujemy do wszystkich, aby nie pozostawali obojętni na przypadki, kiedy widzą, że ktoś pod wpływem alkoholu próbuje prowadzić pojazd. Każdy ma prawo i obowiązek zwrócić na to uwagę lub powiadomić odpowiednie służby. Pamiętajmy, że pijany za kierownicą to potencjalne zagrożenie dla innych użytkowników drogi i nasza reakcja może zapobiec tragedii.