Mieszkanka Bartoszyc w wieku 27 lat stała się celem nieuczciwej działalności online. Zamierzała nabyć od swojej znajomej bon podróżny, oferowany za okazyjną cenę. Posłużyła się do tego dwoma transakcjami bankowymi, po których ujawniło się, że jej konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszusta.

W czwartek, 20 czerwca, 27-letnia mieszkanka Bartoszyc zjawiła się w miejscowej komendzie, aby zgłosić, że padła ofiarą oszustwa. Odkryła ogłoszenie zamieszczone przez swoją znajomą na jednym z portali społecznościowych. Ogłoszenie dotyczyło biletu wakacyjnego do wykorzystania w jednym z biur podróży o wartości 12.000 zł, ale oferowanego za 8.000 zł.

Mieszkanka Bartoszyc szybko skontaktowała się ze swoją przyjaciółką. Przez internetowy komunikator, znajoma wyjaśniła, że nie jest w stanie wykorzystać biletu ze względu na problemy zdrowotne i musi zrezygnować ze swoich wymarzonych wakacji. Dlatego też kobieta z Bartoszyc postanowiła nabyć bon, przekazując na konto swojej przyjaciółki dwie transakcje o łącznej wartości 8.000 zł. Okazało się jednak, że jej znajoma stała się ofiarą włamania na konto społecznościowe, co doprowadziło do fałszywego ogłoszenia i korespondencji w jej imieniu.

Włamanie na konta społecznościowe zdarza się niestety często. Najczęściej osoba, której tożsamość jest wykorzystywana przez oszustów, dowiaduje się o tym fakcie zbyt późno. Dlatego też ważne jest, aby zawsze sprawdzać telefonicznie u znajomego informacje dotyczące pożyczek, atrakcyjnych ofert sprzedaży czy prośbę o przesłanie kodu BLIK. Jeżeli usłyszymy argument, że telefon nie działa poprawnie i nie jest możliwa rozmowa, powinno to wzbudzić naszą ostrożność.