Będąc w okolicy warto zainteresować się lokalnymi zabytkami gminy Bartoszyce. Początki gminy to zamek pierwszy zbudowany w Prusach zamek krzyżacki. Co prawda, już go nie zobaczymy, ale gmina ma dużo innych zabytków do zaoferowania — głównie są to zabytkowe kościoły i pałacyki. Przyjrzymy się teraz kilku z nim.

Pałac i Folwark w Galinach

Położony obok malowniczej rzeki i otoczony stawami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest najbardziej urokliwe miejsce w gminie Bartoszyce. Przez prawie 500 lat należał do jednego rodu (rodziny Eulenburg). W 1921 roku pałac odbudowano według pierwotnego modelu. Aktualnie znajduje się tam kompleks hotelowo-restauracyjny i stadnina. Jest to świetne miejsce na spędzenie czasu w otoczonym przyrodą renesansowym klimacie. 

Pałac w Łabędniku

Neobarokowy pałac otoczony kompleksem parkowym i robiącym wrażenie stawem — idealny na niedzielne spacery. Wybudowany został około XVII wieku. Jednak z tamtego okresu zachowało się niewiele. Mamy pierwotny kartusz herbowy na wejściu i oryginalne balustrady przy dwóch tarasach. Po zakończeniu II Wojny Światowej pałac przez chwilę pełnił funkcję biurowca. Potem około lat 90. przeszedł kompletną rewitalizację, a obecnie jest czyjąś prywatną posesją.

Pałac w Osiece 

Budowla nietypowo jak na region, w którym się znajduje. Pałac jest utrzymany w stylu mocno włoskim, a postawiony został w 1861 roku. Po wojnie właścicielem została gmina Bartoszyce. Budynek zaaranżowano na szkołę i świetlicę, a w późniejszym czasie nawet na mieszkania. Jednak już po czasie zaczęło być widoczne jego zaniedbanie, budynek zaczął mocno podupadać. Przeszedł gruntowny remont dopiero w 1993 roku, kiedy został wykupiony przez prywatną osobę. Obecnie w pałacu funkcjonuje 3-gwiazdowy hotel. 

Pałac w Tolku

Barokowa budowla z XVII wieku, w której wykorzystano kawałek dworu z XVI wieku. Otacza ją przepiękny, wiekowy park, co nadaje mu dodatkowej wzniosłości. Po II wojnie światowej służył jako siedziba PGR. Po roku 1983 rozpoczęto kompleksową renowację, a w 1996 roku pałac trafił w ręce prywatne i tak jest do dziś. 

Pałac w Łojdach

Postawiono go w 1877 roku i utrzymano w stylu neoklasycystycznym. W przypadku tego pałacu historia potoczyła się tak samo, jak przy innych. Po wojnie PGR przejął budynek, a następnie do odrestaurował. Po czym w 2000 roku wykupiła go osoba prywatna. Pałac znajduje się w otoczeniu bardzo urokliwej scenerii, a nowy właściciel bardzo o nie go dba, co widać już na pierwszy rzut oka.