Województwo warmińsko-mazurskie wręcz obfituje w drogi rowerowe. W dodatku wszystkie pokryte są klimatyczną scenerią uroków natury. Ogólnie turystyka rowerowa coraz bardziej przypomina tę z innych krajów europejskich, co oczywiście jest dobrą wiadomością. Gminy inwestują coraz więcej pieniędzy w rozbudowę infrastruktury rowerowej w mieście i pomiędzy miejscowościami. Natomiast województwa tworzą wielokilometrowe trasy po najbardziej malowniczych zakątkach. 

Jakie najciekawsze trasy rozpoczynają się w Bartoszycach? Co można zobaczyć podążając wytyczonymi szlakami? I czy trasy są dostosowane do każdego? 

Zielony szlak rowerowy Doliny Łyny 

Jest to najprostsza w tym zestawieniu trasa. Jej długość to 30 kilometrów i prowadzi od Bartoszyc przez Sępopol i z powrotem. Prowadzi przez otwarte przestrzenie po obu stronach rzeki. Po drodze zahacza o klimatyczne wioski, w których minąć można wiele poniemieckich i przedwojennych domów. Na trasie można zahaczyć również o stadninę koni w miejscowości Liski. Jest to doskonały szlak dla początkujących rowerzystów i całych rodzin. 

Pokonanie całego szlaku zajmie Ci trochę ponad 2 godziny. Nie ma bardzo wymagających wyżyn, a nawierzchnia na całej długości jest naprawdę komfortowa. Najwyższy punkt ma zaledwie 68 m, a najmniejszy 35 m. Trasa przebiega przez miejscowości takie jak Maszewo, Wiatrowiec, Sępopol, Liski, Skitno i Bartoszyce. Podczas podróży dużo obcuje się z pozostałością architektury prusko-wschodniej z XIX wieku. Szlak doskonale przedstawia prawdziwą, z krwi i kości, wieś warmińską.

Żółty szlak rowerowy w gminie Bartoszyce

Ta trasa jest już nieco bardziej wymagająca, a jej stopień trudności określa się raczej, jako średniozaawansowany. Szlak ma ponad 30 kilometrów, prowadzi przez malownicze pagórki i jest dość kiepsko oznakowany. Wybierając tę trasę należy się także przygotować na walkę z 4 trudniejszymi wzniesieniami o dużym poziomie nachylenia. Biorąc pod uwagę centrum miasta Bartoszyce, jako start i meta trasy, całość ma około 35 km. 

Główne punkty na szlaku to Dąbrówka, Nalikajmy, Basze, Bezledy, jezioro Solno i Kiertyny Małe. Przez całą trasę sceneria obszernych łąk miksuje się na zmianę z zielonymi lasami. Wciąż jest to szlak rekreacyjny, jednak nie jest on polecany do rodzinnych wycieczek z dziećmi. 

Czerwony szlak rowerowy w gminie Bartoszyce

Choć najkrótsza w tym zestawieniu, bo ma tylko zaledwie 30 kilometrów, to jest też zdecydowanie najtrudniejsza. Prowadzi przez liczne wzniesienia, a ogólny stan nawierzchni nie jest najlepszy. Szlak jest już raczej polecany doświadczonym miłośnikom kolarstwo z rowerami, które posiadają lepszej jakości amortyzatory. Jest to równocześnie najbardziej atrakcyjna pod względem krajobrazu trasa. Zobaczysz na niej pałac w Osiekach i w Galinach, a także 2 dwory (Dębiany, Maszewy) i jezioro Kinkajmskie.

Biorąc pod uwagę wyjazd i przyjazd z Bartoszyc, trasa ma długość około 34 kilometrów. Jej pokonanie zajmuje około 3 godzin. W najwyższym punkcie osiąga prawie 100 metrów.