Na mieszkańców Bartoszyc czekało w niedzielę od godziny 13:00 wiele atrakcji podczas II Pikniku Strażackiego. Myślą przewodnią wydarzenia był „Bezpieczny powrót do szkoły”.

Patronem wydarzenia został wójt Bartoszyc, Andrzej Dycha. Dla chętnych udostępniono szczepienia jednorazową szczepionką Johnson & Johnson. Z możliwości zaszczepienia skorzystało 15 osób. Ponadto aktynie działali pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bartoszycach. Na wydarzeniu promowali idee pieczy zastępczej, chętnym rozdawali ulotki i odpowiadali na pytania.

Pogoda nie do końca dopisała ale nie popsuło to humoru uczestników, którzy licznie stawili się świętować. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki wsparciu przedstawicieli Ochotniczych Straż Pożarnych z całego powiatu bartoszyckiego. Poza tym inicjatywę wsparło stowarzyszenie historyczno-eksploracyjnego Rosenthal.

Podczas II Pikniku Strażackiego w Bartoszycach było mnóstwo atrakcji. Bardzo ciekawe były eksperymenty chemiczne, pokazujące jak prawa chemii i fizyki można zastosować w praktyce. Widzów zaciekawiły pokazy akcji ratowniczych oraz nauki pierwszej pomocy. Chętni zostali przeszkoleni z obsługi gaśnic. Goście zwiedzali strażnicę, ponadto mogli uczestniczyć w torze przeszkód oraz wyścigach w pianie. Była również niespodzianka dla dzieci, czyli wszystkim dobrze znane „dmuchańce” do skakania.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz uwalniania kierowcy z zakleszczonego samochodu. Pouczyli też obecnych, żeby zamykać przed pójściem spać drzwi od sypialni, zgodnie z zasadą „Zamknij zanim zaśniesz”. Zamknięcie drzwi spowalnia wówczas rozprzestrzenianie się pożaru. Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie gaszenie pożaru w kuchni. Jeśli wykonana się to źle, może to grozić poważnymi konsekwencjami.

Mieszkańcy Bartoszyc mogli również uczestniczyć w loterii fantowej, w ramach której możliwa była wygrana słodkich nagród – ciast, lodów, waty cukrowej i innych upominków. Główną wygraną był dzień jako strażak w Komendzie Powiatowej Państwowe Straży Pożarnej.