Ruszyła akcja profilaktyczna policjantów z Bartoszyc. Komendant Jolanta Sorkowicz napisała książkę o przygodach Poli. Ilustracje stworzył 13-letni Wiktor Zygo.

Panująca pandemia zmusiła policjantów do zmiany sposobów swojego działania. Postać Poli ma pokazać dzieciom, jak radzić sobie z zagrożeniami w realnym świecie. Głowna bohaterka i jej perypetie są ukazane w trzynastu ciekawych historiach. Dziewczynka wpada często w opresje, z których ratuje ją policjant.

Początkowo niewielki projekt zaczął zataczać coraz szersze kręgi. Uzyskał finansowanie od starosty braniewskiego, wójta gminy i burmistrza miasta. Książka zyskała również wsparcie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, nadinspektora Tomasza Klimka. Dzięki temu bohaterka trafi do warmińsko-mazurskich szkół, by uczyć uczniów.

Po napisaniu przez policjantkę tekstu książeczki, przyszedł czas na stworzenie rysunków. 13-latek już wcześniej dzielił się swymi pracami w sieci, stąd też propozycja zilustrowania książki dla jego rówieśników. Profilaktyczna książka zawiera trzynaście rymowanych historyjek razem z kolorowymi ilustracjami Wiktora Zygo. Jednak policjanci nie osiedli na laurach i poza książeczką rozpoczęli zorganizowaną akcję profilaktyczną dla najmłodszych. Przygody Poli niedługo pojawią się na dyplomach, pieczątkach, a nawet kartach pracy. O perypetiach młodej bohaterki będzie można też posłuchać w radio jak też obejrzeć na ekranie.

Gala rozpoczynająca działania profilaktyczne rozpocznie się już 3 września o godzinie 11:00 w Braniewskim Centrum Kultury. Akcja będzie się toczyła pod nazwą „Profilaktyka Smyka”.