Jeśli szukasz ciekawych miejsc do zobaczenia w Bartoszycach, to niewątpliwie musisz sprawdzić podane niżej miejsca.

Stare miasto i Spichlerze

Warto przejść się pomiędzy kamieniczkami Starego miasta. Zabudowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Dobrze utrzymana jest charakterystyczna dla tamtego okresu szachownica ulic.

Czymś wartym zobaczenia są z pewnością spichlerze z XVIII i XIX wieku na ulicach Strzeleckiego i Bema. Pozostały po niezwykle rozwiniętym w tamtym okresie handlu zbożem. Obecnie pełnią rolę obiektów publicznych.

Park Elżbiety, ul. Zamkowa

Niezwykle urokliwy, zlokalizowany u podnóża Góry Zamkowej, Park Elżbiety zapewnia chwile wytchnienia. Liczne trasy spacerowe oraz staw w kształcie serca umożliwią relaks w otoczeniu przyrody. Park Elżbiety został ufundowany przez Heinricha von Gottberga w 1903 roku. Upamiętnił tym samym swoją zmarłą żonę. W tamtym czasie całe życie społeczne skupiało się w parku – wydarzenia sportowe, kawiarnie, spotkania towarzyskie. Od tamtego czasu park stracił na znaczeniu, jednak aktualnie miasto dąży do renowacji terenów zielonych miasta.

Brama Lidzbarska, pl. Konstytucji 3 Maja

Jest to jeden z najstarszych zabytków miasta, ponadto pochodzi z około 1468 roku i stanowi fragment murów obronnych Bartoszyc. Prawdopodobnie Brama ocalała od zniszczeń wojennych dlatego, że mieściło się w niej od 1881 roku więzienie. Dlatego charakterystyczne dla budowli są małe okna, oraz dzwony. Większy dzwon ozdobiony liśćmi akantu a mniejszy ornamentem rocaille z 1767 roku.

Cmentarz wojenny, ul. Bema

Cmentarz poniemiecki pochodzi z 1914 roku. Można znaleźć go w parku przy ulicy Bema. Pochowano na nim 92 osoby, w tym 3 cywilów, 1 żołnierz rosyjski oraz 83 żołnierzy niemieckich. Cmentarz jest niezwykle dobrze zachowany, zaplanowany na kształt prostokąta. Groby umieszczone są na 7 tarasach, na których jest po 6 kamiennych bloków. Na blokach widnieją dane osób pochowanych oraz inskrypcjami.

Kościoły w Bartoszycach

W Bartoszycach warto zobaczyć również dobrze zachowane obiekty sakralne. Są to m.in.: kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Nowowiejskiego 1a), Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej (pl. Wolności 3), Kościół p.w. św. Brunona (ul. Kętrzyńska 46).