Krew ratuje życie — o tym wiemy wszyscy, jednak kwestia oddawania krwi jest nieco bardziej skomplikowana. Ludzie boją się pobierania krwi i to główny powód, dla którego krwi nieustannie brakuje. Na szczęście powoli się to zmienia, a chętnych do pomocy jest coraz więcej. Pozytywne zaskoczenie opanowało personel Klubu HDK im. dr. Jana Chilmanowicza przy OR PCK. Zebrano naprawdę dużą ilość krwi!

Kobiety stanęły na wysokości zadania

Gabinety krwiodawstwa są zdominowane przez mężczyzn, dlatego miniona akcja krwiodawstwa była dużym zaskoczeniem. Do oddania krwi zgłosiło się 39 osób, z czego 14 to były kobiety. Pracownicy nie kryli zdziwienia, gdyż panie stanowią zwykle niewielki odsetek krwiodawców.

Warto zaznaczyć, że kobiety mają trochę trudniej niż mężczyźni ze względu na budowę i miesiączkowanie. Panie muszą idealnie wstrzelić się w termin między jedną menstruacją, a drugą, co niekiedy bywa trudne. Do tego dochodzi jeszcze strach przed igłą, ale to akurat dotyczy również mężczyzn.

Mimo przeszkód i lęków udało się pobrać krew od 37 osób, co dało w sumie ponad 16 litrów krwi, która zapewne już została wykorzystana do ratowania ludzkiego życia.

Zbiórka krwi odbyła się w Hotelu Bartis ze względu na obostrzenia covidowe. Szefowa Klubu HDK nie kryła radości z tak licznego odzewu i zachęca do uczestnictwa w przyszłych akcjach krwiodawstwa.

Czy każdy może oddać krew?

Nie musisz nociś peleryny i być superbohaterem, by uratować komuś życie. Wystarczy Twoja krew! Nieważne, jaką masz grupę krwi, zawsze zostanie przyjęta z otwartymi ramionami. Lista kryteriów, jakie należy spełnić, by oddać krew, może wydawać się długa. To jednak proste rzeczy i właściwie każda zdrowa osoba może podzielić się krwią.

Ważne, by zmotywować się do zdrowego stylu życia. Potrzebujesz dobrych wyników krwi, co wbrew pozorom nie jest trudne do osiągnięcia. Krew można oddawać w określonym czasie po miesiączce, przeziębieniu, czy zabiegach medycznych. Wszystkie informacje znajdziesz w punkcie RCKIK.

Jeśli jesteś osobą zdrową, ale nie wiesz, czy możesz oddać krew, nie bój się przyjść do punktu. Twoja pomoc jest naprawdę cenna!