W ostatnich dniach decyzją Komisji Europejskiej do obiegu dopuszczono kolejną, piątą szczepionkę na Covid-19. Szczepionka Novavax jest dziełem amerykańskiego koncernu, ale antygen znajdujący się w preparacie produkuje polska firma Mabion. Polska sporo zarobi na tej współpracy, jednak czy nowa szczepionka jest skuteczniejsza od pozostałych? Trudno powiedzieć.

Skuteczność na poziomie 90%

Informacja o nowej szczepionce na Covid-19 może budzić entuzjazm, jednak nie należy cieszyć się zbyt wcześnie. Preparat Novavax nie zapobiega zachorowaniom na koronawirusa, a łagodzi objawy choroby. Poziom skuteczności szczepionki wynosi od 89% do 90%. Tak wynika z badania przeprowadzonego na 30 tys. osób.

Eksperci wydają się zachwyceni skutecznością nowego preparatu, a badania dają pozytywne wyniki, również w kontekście skutków ubocznych. Skutki uboczne szczepionki Novavax są przeważnie bardzo łagodne i ograniczają się do kilkunastogodzinnego bólu miejsca wkłucia. Do tego dochodzi ból głowy, osłabienie i nudności. Podobno bardzo niewielki odsetek osób zareagował na szczepienie poważnymi powikłaniami. Nie poinformowano jednak, ile dokładnie osób źle zniosło szczepionkę.

Novavax skuteczny w walce z różnymi wariantami

Kiedy o szczepionce Novavax zrobiło się głośno po raz pierwszy, mówiono o wysokiej skuteczności w kontekście różnych wariantów koronawirusa. Dane te dotyczyły jednak wariantów obowiązujących latem tego roku. Obecnie nie ma badań potwierdzających skuteczność szczepionki w przypadku Omikronu: najnowszego wariantu Covid-19. Możliwości do przeprowadzenia takich badań są ograniczone.

Podsumowując dostępne ogólnie informacje, dowiadujemy się o powstaniu kolejnej szczepionki bardzo podobnej do poprzednich. Czy zdecydują się na nią osoby dotychczas niezaszczepione? Trudno powiedzieć.

Na ten moment wiadomo, że polska firma Mabion uzyska ze współpracy z Amerykanami aż 1,5 mld złotych. Prace nad szczepionkami to bardzo dochodowy biznes. Miejmy nadzieję, że te wszystkie badania ostatecznie doprowadzą do wynalezienia preparatu, który naprawdę chroni przed rozprzestrzenianiem koronawirusa.

A Wy co sądzicie o nowej szczepionce? Będziecie przyjmować 3 dawkę przypominającą?