W Bartoszycach dużo mówi się o lisach, które korzystają z nowego mostu, by dostać się do miasta. Tam buszują po śmietnikach i ogródkach działkowych, by zdobyć dla siebie coś do jedzenia. Lisy coraz odważniej przemieszczają się po terenach przywłaszczonych przez człowieka. Czy to oznacza, że wkrótce zamienią się w zwierzęta domowe, jak psy i koty?

Czy lisy zamieszkają w naszych domach?

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że lisy powoli się udomowiają. Zmienia się również ich budowa, szczególnie w obrębie szczęk i mózgu. W związku z tym, że w niektórych rejonach blisko połowa pożywienia lisów pochodzi z ludzkich siedzib, zwierzęta te tracą swoją przebiegłość i spryt, gdyż nie jest im już potrzebny.

Zwierzęta nie są głupie, dlatego biorą pożywienie z tych miejsc, w których łatwiej je zdobyć. A tak się składa, że ludzie wyrzucają tony rzeczy dobrych do spożycia dla wszystkożernych lisów. Lisy w Bartoszycach także nie pojawiają się w mieście przypadkiem. Szukają jedzenia, bo w okresie zimowym w lesie nie ma go zbyt wiele.

Istnieją również przypadki lisów uratowanych i całkowicie udomowionych przez ludzi. To zwierzęta z rodziny psowatych, lisy są więc do psów bardzo podobne. Oczywiście nie oznacza to, że możemy podchodzić do lisów napotkanych w mieście, czy w lesie, by je pogłaskać.

Udomowione lisy: to dobrze czy źle?

Koty i psy, które są zwierzętami całkowicie zależnymi od człowieka (tak, koty wolnożyjące też), nie są w najlepszej sytuacji. Mnóstwo zwierząt błąka się po ulicach i marnieje w schroniskach. Jeśli lisy stracą zdolność radzenia sobie, będą zdane na łaskę człowieka, a to nigdy nie wróży dobrze.

Naukowcy są zgodni, że Ziemia potrzebuje terenów nieobjętych szkodliwą działalnością człowieka. Ponadto zwierzęta to nie zabawki, dlatego nie można ich oswajać dla własnego widzimisię. Niestety natura zmienia się, starając przystosować się do ludzkiej samolubności. Dokąd to nas zaprowadzi? Czas pokaże.

Może Cię zainteresować: https://ciechanowinfo.pl/ciechanow-dba-o-miejskie-koty-fantastyczna-akcja-spoleczna/.