Na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego w Koszelewkach, znajdującego się w województwie warmińsko-mazurskim, zaobserwowano wyjątkowy gatunek ptaka. Mowa o pliszce cytrynowej, będącej gatunkiem niezwykle rzadkim. Piękny, kolorowy ptak zadomowił się na terenach dawnej kopalni torfu, zamienionej na park krajobrazowy.

Pliszka cytrynowa pokochała Polskę

Charakterystyczny ptak z żółtym jak cytryna brzuszkiem pochodzi z Azji. Od dziesiątek lat pliszka cytrynowa prowadzi ekspansję na zachód, dzięki czemu można ją spotkać w naturalnym środowisku także poza Azją. Do Polski pliszka przybyła w 1994 roku, a przynajmniej wtedy po raz pierwszy ją u nas zaobserwowano.

Gatunek barwnego ptaka uwielbia tereny podmokłe, bagienne i takie, gdzie dostęp do wody jest łatwy i nieograniczony. Zalane wodą tereny, gdzie dawniej wydobywano torf, stały się więc idealnym miejscem dla pliszki. Warto wspomnieć, że województwo warmińsko-mazurskie nie mogło wcześniej pochwalić się obecnością tego ptaka. Przyrodnicy, którzy zaobserwowali i nawet sfotografowali pliszkę na terenie parku krajobrazowego Koszelewki, liczą, że wkrótce osiedli się tu jakaś ptasia para.

Gatunek niezwykle rzadki i cenny

Pliszka cytrynowa jest ptakiem wędrownym i mimo że chętnie migruje po świecie, to wciąż jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym. Zwierzęta nie mają łatwego życia w związku z niszczycielską działalnością człowieka. Co więcej, ptaki nie mogą sprawdzić sobie w internecie, gdzie znajdują się przyjazne dla nich oazy. Podobnie jak inne gatunki ptaków i ssaków, pliszki zmuszone są w ciemno szukać miejsca do życia. Nie zawsze się to udaje.

Istnieje szansa, że wkrótce na terenie warmińsko-mazurskiego parku krajobrazowego pojawi się więcej tych pięknych ptaków. Przyrodnicy z niecierpliwością czekają na sygnały pojawienia się w okolicy gniazda lęgowego pliszki. W całej Polsce istnieją tylko 3 miejsca, w których pliszka cytrynowa regularnie gniazduje. Pojawienie się nowego miejsca lęgowego ptaków byłoby więc ogromnym wydarzeniem.

Może Cię zainteresować: https://wyszkowinfo.pl/2021/08/30/czym-dokarmiac-ptaki/.