Informacje na temat pierwszych, wstępnych rezultatów wyborów do parlamentu, które odbyły się 15 października 2023 roku, zostały już upublicznione. W wynikach tych najwięcej głosów poparcia ze strony mieszkańców powiatu bartoszyckiego zdobyło ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość.

Zakończono proces głosowania w dniu 15 października 2023 roku, a kluczowym elementem był wysoki poziom frekwencji. Ogólnopolska frekwencja wyniosła 72,2 procent, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim frekwencja wyniosła nieco mniej, bo 63,88 procent. W przypadku powiatu bartoszyckiego frekwencja była nieco niższa i wyniosła 59,3 procent.

Analizując wstępne dane z dnia 16 października o godzinie 13:00 dotyczące rezultatów wyborów, można stwierdzić, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 41,2 procent głosów w powiecie bartoszyckim. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie na poziomie 33,5 procent. Formacja Trzecia Droga otrzymała 10,8 procent głosów, Lewica zyskała 6 procent poparcia, natomiast ugrupowanie Konfederacja zdobyło 5,3 procent głosów.