Podczas rutynowego patrolu, funkcjonariusze z drogówki bartoszyckiej dokonali znalezienia niecodziennej ilości nielegalnych papierosów u 48-letniego mieszkańca okręgu Bartoszyce. W jego samochodzie oraz garażu odkryto w sumie ponad 38 tysięcy paczek towaru, który nie posiadał należytych polskich znaków akcyzy skarbowej.

Wydarzenie miało miejsce we wtorek, 28 listopada 2023 roku. Od wczesnych godzin porannych, policjanci z bartoszyckiego oddziału drogówki realizowali operację pod kodową nazwą „Trzeźwy Poranek”. Przed dziesiątą rano na jednej z ulic miasta, ul. Bema, przystąpili do kontroli drogowej mężczyzny prowadzącego busa.

Rutynowe badanie wykazało, że choć 48-latek był trzeźwy i posiadał ważne prawo jazdy, to jednak kontrola wyniosła znacznie więcej niźli można było przypuszczać. Okazało się bowiem, że w części przeznaczonej do transportowania ładunków mieścił się olbrzymi skład nielegalnych papierosów.

Po zatrzymaniu mężczyzny i zabezpieczeniu nielegalnego towaru, policja podjęła dalsze działania. W wyniku przeszukania posiadłości zatrzymanego, odkryto garaż wypełniony kolejnymi paczkami papierosów.

Próba wprowadzenia do obrotu takiej ilości nieopodatkowanego towaru mogłaby przynieść Skarbowi Państwa straty rzędu 930 tysięcy złotych. Zabezpieczono w sumie ponad 38 tysięcy paczek papierosów pozbawionych polskich znaków skarbowych akcyzy.