Mieszkanka malowniczych Bartoszyc, leżących w województwie warmińsko-mazurskim, padła ofiarą oszustwa zorganizowanego przez osobę wykorzystującą fałszywą tożsamość „pracownika platformy wiertniczej na Morzu Czarnym”. To nieznajome indywiduum, z którym nawiązała kontakt kilka miesięcy wcześniej za pośrednictwem internetu, skutecznie wmówiło jej, że pragnie przyjechać do Polski i spotkać się z nią. Jednak jego tajemnicza sytuacja finansowa, wynikająca rzekomo z braku dostępu do własnego konta bankowego, wymagała od niej przekazania mu pieniędzy. Skutkiem tego był finansowy cios dla kobiety – utrata ponad 375 tysięcy złotych.

Cała historia rozpoczęła się w sierpniu, kiedy to niewinny flirt w sieci przerodził się w coś więcej. Mężczyzna przedstawiał się jako Lucas, Amerykanin pracujący na platformie wiertniczej położonej na Morzu Czarnym.

Niestety, policja informuje, że z upływem czasu relacja między nimi stawała się coraz głębsza. Od sierpnia kobieta systematycznie przekazywała mu pieniądze, uwodzona obietnicą jego przyjazdu do Polski, spotkania i zwrotu pożyczonych środków. Jednakże wszystko to było możliwe dopiero po przekazaniu mu pieniędzy – tłumaczył, że rzekomo nie miał dostępu do swojego konta.