Niedawno, mężczyzna zdecydował się na ryzykowne działanie – prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Ta nieodpowiedzialna decyzja może go kosztować prawo do kierowania pojazdami w aż 12 różnych kategoriach na okres do trzech lat. Wszystko to za sprawą świadka, który zauważył i zgłosił jego zachowanie.

Nieszczęsny dla niego pierwszy dzień roku, odbywający się dla 32-letniego mieszkańca powiatu mrągowskiego, skończył się interwencją policji. Dla innych uczestników ruchu drogowego był to jednak bardzo szczęśliwy początek nowego roku – dzięki wykluczeniu z ruchu nietrzeźwego kierowcy, potencjalne zagrożenie zostało unieszkodliwione.

Po tym, jak został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji na ulicy Kętrzyńskiej w Bartoszycach, mężczyzna został pozbawiony dokumentów uprawniających go do prowadzenia pojazdów. Policja otrzymała informacje o pijanym kierowcy audi od świadka, który obserwował go wcześniej podczas spożywania alkoholu.

Mężczyzna, oprócz utraty prawa do prowadzenia pojazdów w 12 kategoriach, musi się teraz liczyć z konsekwencjami prawnymi. Proces karny jest nieunikniony.

Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, określona w kodeksie karnym, może obejmować ograniczenie wolności, grzywnę lub nawet pozbawienie wolności do 3 lat. Dodatkowo, pijani kierowcy muszą zapłacić obowiązkowe świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych oraz mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat.

Statystyki z ostatniego roku wskazują, że pijani kierowcy stanowią poważny problem na polskich drogach. Wielokrotnie pisaliśmy na ten temat, próbując zwrócić uwagę na tę kwestię. Apelujemy do wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku i prowadzenie pojazdów tylko i wyłącznie na trzeźwo.