Rozbudowane gry, zdjęcia, filmy, animacje… Niemal codziennie spotykamy się z dużą ilością danych. Aby ich przesyłanie było szybkie, a system laptopa mógł się sprawnie uruchamiać, potrzebny jest odpowiedni dysk. Obecnie coraz częściej poleca się wyłącznie dyski SSD, które zachwycają swoją szybkością i wydajnością. Jaki dysk do laptopa wybrać? Postawić na SSD M.2 1TB, a może coś o większej lub mniejszej pojemności?

Prędkość transferu danych

Pod względem prędkości dyski SSD nie mają konkurencji. Nie od dziś wiadomo, że są one dużo szybsze niż dyski twarde*, które jeszcze nie tak dawno były najpopularniejszym rozwiązaniem. Wśród dysków SSD najczęściej możemy spotkać dwa rodzaje: SSD SATA oraz M.2 PCIe NVMe. Pierwszy z nich korzysta jeszcze ze starego protokołu, który wykorzystywany był w dyskach HDD. W związku z tym osiąga też niewielkie prędkości i jest najwolniejszy ze wszystkich dysków SSD. Przykładowo dysk Samsung 870 EVO oferuje do 560 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego**.

Dysk SSD M.2 1TB NVMe to już zupełnie inny poziom wydajności. Nie dość, że jest szybki i wydajny, oferuje też niskie zużycie energii i może posiadać dodatkowe technologie, umożliwiające optymalizację temperatury działania. Korzystając z magistrali PCIe 4.0 może osiągnąć nawet 7450 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego. Dyski PCIe M.2 NVMe są w stanie obsługiwać wiele poleceń, więc przesyłanie kilku plików naraz nie powinno być problemem.

Pojemność dysku – wybrać SSD M.2 1TB, a może mniej?

Istotną kwestią przy wyborze dysku jest także jego pojemność. O ile dyski SSD SATA znajdziemy jeszcze z pojemnością 250 czy 500 GB, dysk M.2 do laptopa najczęściej posiada już minimum 1GB pojemności. Jeśli nośnika pamięci używamy wyłącznie do przesyłania plików, takich jak zdjęcia czy filmy, 500 GB powinno w zupełności nam wystarczyć. Profesjonalni gracze jednak doskonale wiedzą, że rozbudowane, nowoczesne gry mają nierzadko nawet 100 czy 200 GB. Wówczas dużo lepszym wyborem będzie PCIe M2. NVMe o pojemności 1TB lub 2TB. Pomieścimy na nim spokojnie kilka gier, ale też dodatkowe pliki czy aplikacje.

Kompatybilność – czy dysk M.2 do laptopa będzie dobrym wyborem?

Zanim zakupimy jakikolwiek dysk, warto upewnić się, czy jest on kompatybilny z naszym laptopem. Starsze laptopy mogą w ogóle nie posiadać gniazda na M.2 PCIe NVMe. Nawet jeśli będą je miały, warto upewnić się, czy obsługują standard PCIe 3.0 czy 4.0. W przypadku, gdy wybierzemy nowszy standard do laptopa ze starszym – sprzęt nie będzie w stanie wykorzystać pełni jego możliwości. Informacje o polecanych dyskach do naszego laptopa powinniśmy znaleźć w instrukcji do płyty głównej lub w instrukcji samego laptopa.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4GB/ WINTO RSS.

**Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite.