Chwila decyzji zbliża się nieuchronnie. W dniu 7 kwietnia mieszkańcy Bartoszyc i okolicznych gmin wezmą udział w lokalnych wyborach samorządowych. Szczególną uwagę przyciąga rywalizacja o pozycję burmistrza Bartoszyc, do której to stanowiska aspiruje aż czterech kandydatów, w tym aktualnie piastujący to stanowisko – Piotr Petrykowski.

O gorącej atmosferze kampanii świadczą nie tylko zawieszone na każdym kroku plakaty i banery wyborcze, ale także ulotki wyborcze z twarzami kandydatów, które mieszkańcy znajdują w swoich skrzynkach pocztowych czy też spotykają w miejscach publicznych. Na ulotkach reprezentowani są nie tylko kandydaci do rad miejskich, gminnych i powiatowej, ale również ci ubiegający się o stanowiska burmistrzów i wójtów.

W Bartoszycach o godność burmistrza miasta rywalizują czterej kandydaci. Są to: Wiesław Dams reprezentujący KW Prawo i Sprawiedliwość, Wiesław Kurach z KKW Koalicja Obywatelska, Tomasz Damian Miroński z KWW Bartoszyce 2050 oraz aktualny burmistrz – Piotr Petrykowski z KWW Samorządność Plus.

W gminie wiejskiej Bartoszyce natomiast o stanowisko wójta ubiega się dwóch kandydatów. To obecnie pełniący tę funkcję Andrzej Mieczysław Dycha i Krzysztof Iwański, który wystartował z ramienia swojego własnego komitetu wyborczego.

Taka sama sytuacja występuje również w Gminie Górowo Iławeckie, gdzie do roli wójta aspirują Krzysztof Baran, reprezentujący swój własny komitet, oraz Lech Hermanowicz ze startującego z KWW „Nasza Gmina – Nasza Przyszłość”. Wśród kandydatów nie ma jednak obecnej wójt Bożeny Olszewskiej-Świtaj.