Otrzymaliśmy niepokojące informacje dotyczące incydentów związanych z oszustwem i kradzieżą pieniędzy poprzez sieć. W tym konkretnym przypadku, ofiara uległa pokusie łatwego zarobku, co, niestety, jest często spotykaną i wciąż efektywną strategią przestępców. Pragniemy opublikować ten artykuł jako ostrzeżenie dla innych.

W dniu 7 maja, we wtorek, oficerowie kryminalni otrzymali zgłoszenie o oszustwie, którego ofiarą stała się 33-letnia kobieta z powiatu bartoszyckiego. Na platformie internetowej, rzekomo służącej do inwestowania, kobieta znalazła coś, co wyglądało na łatwy sposób na zarobek – konieczne było jedynie wpłacanie środków, a profit generował się samodzielnie. Wykonała kilka transakcji w euro na numery zagranicznych kont bankowych. Po pierwszym depozycie, 33-latka odnotowała niewielki zysk. Jednakże, aby go wypłacić, musiała pokryć negatywne saldo konta, które było wielokrotnie większe niż zarobiony zysk. Kobieta dokonała wpłat pokrywających negatywne saldo, co skutkowało wzrostem wirtualnego zysku, a także kolejnym ujemnym saldem do spłacenia w celu wypłacenia zysku. Takie transakcje powtarzała wielokrotnie, tracąc w sumie ponad 13 tysięcy złotych.

Ten incydent stanowi kolejny przykład na działania przestępcze, które zachodzą w internecie, i powinien posłużyć jako przestroga dla innych. Obietnice szybkich zysków są pułapką, w którą wiele osób łatwo wpada. W praktyce takie niewiarygodne okazje są niemożliwe. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z członkiem rodziny, znajomym lub skontaktować się z policją.