Kilka dni temu burmistrz miasta Piotr Petrykowski wraz z urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych uroczyście uczcił 690 urodziny Bartoszyc. Za nami kawał pięknej i bogatej historii miasta. Burmistrz wyraził nadzieję, że wkrótce Bartoszyce powrócą do dawnej świetności. Przy okazji podziękował mieszkańcom za wsparcie i czynny udział w rozwoju miasta.

Świętowanie w Centrum Aktywności Lokalnej

Władze miasta świętowały 690 urodziny Bartoszyc uroczystym koncertem i tortem. Symboliczna impreza odbyła się w miejskim Centrum Aktywności Lokalnej. Oprócz burmistrza na spotkaniu pojawili się również urzędnicy, członkowie organizacji pozarządowych oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Urodziny miasta połączono z otwarciem nowoczesnego centrum kulturalnego, które wkrótce ma zapełnić się ludźmi i stać się miejscem do realizacji znakomitych inicjatyw. Mają one wzbogacić życie miasta i znacząco przyczynić się do jego rozwoju.

Nastroje podczas spotkania były pozytywne i pełne nadziei na przyszłość. Zgodnie stwierdzono, że Bartoszyce z dnia na dzień stają się coraz piękniejsze i że jest to wspólna zasługa mieszkańców i władz miejscowości.

Historia Bartoszyc w dużym skrócie

Bartoszyce miały swoje początki za czasów pruskich. W 1326 roku miasto nosiło wdzięczną nazwę Rosenthal. Miasteczko zamieszkiwało pogańskie plemię Bartów. Z czasem na okoliczne ziemie napływali mieszkańcy z rejonów dzisiejszego Mazowsza. Ludność napływowa przyczyniła się do szybkiego rozwoju miasta, które zyskało nowoczesną zabudowę.

Z czasem Bartoszyce stały się największym miastem należącym do Prus Książęcych. Wysoko rozwinięta miejscowość była pełna znakomitych budowli, do których możemy zaliczyć słynny Zamek Krzyżacki. Niestety miasto zostało poważnie zniszczone w czasie II Wojny Światowej.

Po zakończeniu wojny Niemców przesiedlono, a ich miejsce zajęli Polacy i Ukraińcy. Nowi mieszkańcy dokonali wszelkich starań, by ocalić cenne zabytki i pozostałości po czasach średniowiecza. Niektóre pamiątki możemy podziwiać do dzisiaj.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii Polski, zajrzyjcie na stronę: https://powstanie.pl/.