Październik to miesiąc profilaktyki nowotworowej. Z tej okazji do Bartoszyc ponownie zawita mammobus. Bus pojawi się w mieście 17,18, 25 i 26 października. Bezpłatna mammografia piersi jest przeznaczona dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Tymczasem na nowotwór piersi chorują także bardzo młode kobiety — najczęściej około 30 roku życia. To dobitny sygnał informujący, że profilaktykę raka piersi należy rozpocząć na długo przed ukończeniem 50 lat.

Nowotwór piersi — ryzyko zachorowania w młodym wieku

W młodym wieku na nowotwory chorują przede wszystkim osoby obciążone genetycznie. Problem polega na tym, że zdecydowana większość Polaków nie wykonała badań, dzięki którym można to obciążenie określić. Nieświadome zagrożenia osoby unikają badań profilaktycznych i najczęściej dowiadują się o chorobie, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium. Sytuacji nie poprawia fakt, że bezpłatne badania, które można przeprowadzić bez długiego oczekiwania na wizyty, są przeznaczone jedynie dla osób starszych. Tymczasem ryzyko zachorowania na raka w młodym wieku także jest duże. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Profilaktyka raka piersi — jakie badania?

Mammografia jest badaniem, które z reguły wykonuje się starszym osobom lub osobom młodym, ale ze stwierdzonym podejrzeniem nowotworu. Profilaktyka raka piersi w przypadku młodych kobiet obejmuje badanie USG piersi. Zazwyczaj wykrywa ono niepokojące zmiany i jest podstawą skierowania na biopsję. W profilaktyce raka piersi niezwykle ważne jest także samobadanie. Guza bardzo często można wyczuć, dlatego warto delikatnie pouciskać piersi, sprawdzając ich strukturę. Samobadanie najwygodniej wykonuje się pod prysznicem lub na leżąco.